Magazín

Tím Starej jedálne: Kamarátky, ktoré v Krasňanoch vedú komunitné centrum

„Nejde len o to, vedieť sa pobiť. Brániť sa dá aj inak – emočným nastavením, slovne, zdieľaním. Preto nemáme radi, ak sebaobrana podlieha stereotypu, že ide len o trénovanie fyzického boja. Dôležité je vzdelávanie, prevencia a príprava,“ hovorí Bianka Urbanovská zakladateľka združenia Za seba.

Stará jedáleň
Lucia Matejová
Lucia Matejová
16. júna 2024

Krasňany sú špecifické, vysvetľujú Anna a Andrea, ktoré v súčasnosti vedú komunitné centrum Stará jedáleň, ktoré založili aktívni ľudia zo sídliska. Obyvatelia tejto mestskej časti sa podľa nich chceli odjakživa navzájom spoznávať. K tomu mali, paradoxne, prispieť aj dvojizbové byty, pred ktorými ľudia uprednostnili trávenie času vonku.

S rastúcou komunitou sa s kolegami zamýšľali aj nad tým, kde by mohli byť spolu aj vtedy, keď je vonku zlé počasie. Našli preto chátrajúci priestor, ktorý kedysi slúžil ako školská jedáleň a spoločne ho prerobili na komunitné centrum.

„Jedáleň bola 20 rokov zatvorená a dostala sa do stavu, že ju ani nebolo poriadne vidno. My sme v nej však videli potenciál a podarilo sa nám presvedčiť poslancov, aby nám ju dali. V roku 2016 sme podpísali zmluvu a v roku 2020 kolaudovali,“ vysvetľuje Anna.

Kým budovu rekonštruovali, budovali okolo nej komunitu, ktorú pripravovali na to, že sa raz stane súčasťou spoločného príbehu. Dnes je kedysi nepoužiteľná stavba funkčná a vybavený zariadením, ktoré ponúka priestor pre rôznorodé aktivity.

Starú jedáleň tvorí veľká sála, kde sa môžu organizovať prednášky, diskusie aj cvičenie jogy, ateliéry, kuchyňa, kde sa pravidelne konajú kurzy varenia a je tam aj vonkajšia záhrada a sedenie.

„Najčastejšie tu máme ľudí z okolia. Buď nás dlho poznajú alebo prejdú okolo, vidia program a ak ich zaujme, zastavia sa a väčšinou aj zostanú. Máme veľa aktivít iba pre našu bublinu – napríklad ja mám raz do mesiaca knižný klub. Jedna z mojich kolegýň zasa vedie upcyklačný krúžok, kde si ľudia prinesú staré oblečenie a vytvárajú z neho nové kúsky,“ vysvetľuje Andrea Gregušová, dobrovoľníčka, ktorá sa do Starej jedálne dostala počas hľadania krúžkov pre seba aj svoje deti.

Komunitné centrum je otvorené aj novým aktivitám. Tím okolo neho chce, aby bola jedáleň vnímaná ako inkubátor nových ideí aj ako miesto, kde sa vytvárajú hlbšie vzťahy.

„Samozrejme, máme aj formáty, kde je vítaná široká verejnosť, ako napríklad diskusia s novinármi a aktivistami pôsobiacimi v regiónoch, ktorá sa bude konať v utorok 18. júna podvečer. Budeme sa rozprávať o tom, či sa v Bratislave žije skutočný život,“ pozývajú Anna s Andreou.

Stará jedáleň
Stará jedáleň
Stará jedáleň
Stará jedáleň

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.