Magazín

Katarína Galdunová: Žilinčanka, ktorá dáva starým veciam novú šancu

„Je pre mňa dôležitá osveta o tom, že veci, ktoré už máme, stále môžeme veľmi dobre využiť. Keď sú v nepoužiteľnom stave, je to, samozrejme, niečo iné, ale veľakrát sa to naozaj dá.“

Katarína Galdunová
Nicol Rácová
Nicol Rácová
28. apríla 2024

Katarína Galdunová, vyštudovaná informatička, už ako dieťa vnímala dôležitosť recyklácie. Počas materskej dovolenky si uvedomila, že chce v tejto oblasti podnikať a otvorila si v Žiline obchod, v ktorom predáva ručne vyrábaný tovar.

Neskôr ju oslovila myšlienka cirkulárnej mapy, ktorá u nás prvýkrát vznikla v Bratislave. Z takejto mapy mesta možno zistiť, kde sa nachádzajú bezobalové obchody, požičovne vecí, opravovne či komunitný kompost. Podobnú mapu Katka vytvorila aj pre Žilinu.

V meste okrem toho organizovala bazár látok, ktoré ostali z niekdajšej starej fabriky. „Bolo to vynikajúce. Vtedy som si vravela, že ľudia asi naozaj majú záujem veci nielen posúvať ďalej, ale zároveň sú sami ochotní vziať si veci z druhej ruky a ďalej ich používať,“ hovorí.

Takto druhým ponúkla aj rastliny. Ľudia jej nosili odrezky bytových alebo záhradných rastlín a iní si ich brali domov. Časom sa v jej okolí vytvorila komunita, ktorej bola blízka myšlienka používania použitého.

Začali teda hľadať priestory, kde by mohli takéto bazáre organizovať pravidelne. Spojili sa pritom s partiou, ktorá tvorí v Žiline nezávislú kultúru. „Keďže aj my aj oni sme hľadali priestory, rozhodli sme sa dať dokopy a vytvoriť multicentrum,” vysvetľuje Katka.

Katarína Galdunová
Katarína Galdunová
Katarína Galdunová

Priestor by mal slúžiť na koncerty, reuse-centrum a zdieľanú dielňu. Aktuálne zakladajú občianske združenie s názvom ZAzdieľaj, ktoré by malo oficiálne vzniknúť v najbližších týždňoch. Centrum opätovne použiteľných vecí, s rovnomenným názvom, zatiaľ testujú na inom mieste a v menšom.

Keď má niekto niečo, čoho sa chce zbaviť, ale stále je to funkčné a použiteľné, môže to priniesť do tohto centra. Skontrolujeme to a posunieme ďalej,” opisuje. Rovnakým spôsobom vedia s kolegami vedia pomôcť aj napríklad pri vypratávaní starého domu alebo bytu.

Katka plánuje aj kurzy, na ktorých by ľuďom ukazovala, čo všetko sa dá vyrobiť z použitých vecí. Z hrnčeka napríklad dokáže vzniknúť kvetináč a obitý stolček stačí obrúsiť a premaľovať a môže byť ako nový.

Rada by organizovala aj prednášky, kde by ľudí vzdelávala v oblasti recyklácie. Hovorí, že vdýchnuť nový život môžeme aj nábytku či oblečeniu, nielen bežným veciam doma.

A napokon, s kolegami by chceli ponúkať workshopy aj pre školy. Kedysi podľa nej existovali, no dnes na to učitelia nemajú priestor. Katka s tímom by im vedeli ponúknuť miestnosť aj materiál.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.