Magazín

Katarína Romanová: Po ruskej invázii pomáhala na hraniciach, dnes rozvíja región Polonín

„Najpríťažlivejšie je spoznávanie ľudí. Všetky zážitky sú koncipované tak, aby bola vytvorená komornejšia atmosféra. Vtedy sa viete porozprávať s remeselníkom, dozvedieť sa niečo o ňom a o jeho živote. A o tom to je. Aby to bolo ľudské a priateľské. Neosobnosť sa k nám nehodí.“

Katarína Romanová
Jana Gombošová
Jana Gombošová
26. februára 2023

Katarína Romanová dlho pracovala v oblasti telekomunikačných služieb, kde si vyskúšala viacero pozícii. V roku 2019 sa jej však narodil syn a odišla na materskú dovolenku. To bola chvíľa, keď si začala uvedomovať, že do svojej pôvodnej práce sa vrátiť nechce. S manželom a synom si užívali rodinný život, vydýchla si od biznis kolotoča a premýšľala, čo zmysluplné by mohla neskôr robiť. No toto pokojné obdobie sa náhle zmenilo.

„Keď pred rokom začala vojna na Ukrajine, už po pár dňoch som mala potrebu pomôcť. Môj muž pochádza z rusínskej obce blízko hraníc, tak som vzala dvojročného syna a odišla som ku svokre. Tá mi s ním bola ochotná pomôcť, kým budem dobrovoľníčiť. Prišla som teda do obce Ubľa a začala makať. Tam som spoznala Evu Kocanovú, riaditeľku o.z. Take naše. Ťažko sa opisuje, čo sme tam zažili. Bolo to o úsilí udržať sa pokope fyzicky aj psychicky, vzájomne si pomáhať a podporovať sa,“ spomína si Katka.

Miesto, kde sa stretalo ľudské nešťastie s porozumením a spolupatričnosťou, dobrovoľníkov zblížilo. Katka si „sadla“ najmä s Evou a často viedli rozhovory o Eviných projektoch. Mladú mamičku nadchli natoľko, že sa pridala do Evinho združenia.

Objavte Poloniny
Objavte Poloniny

„Take naše, najmä projekt Objavte Poloniny, by sa dal nazvať výplodom nedostatku činností cez koronakrízu. Eva je človek, ktorý nevie sedieť a nič nerobiť. Počas lockdownu teda vytvorila koncept podujatia, ktoré pritiahne turistov do málo navštevovaného regiónu a pomôže miestnym,“ opisuje Katarína. Eva do projektu prizvala aj Soňu Kožárovú a spolu vytvorili festival Objavte Poloniny.

„Tieto dve ženy sú čistá sila a energia. Doteraz nechápem, ako dokázali za tri mesiace vytvoriť tak úspešný projekt, ktorý funguje už štvrtý rok. Ja som sa pridala minulý rok ešte v čase, kedy som fungovala na hranici. Postupne som bola zasväcovaná do celého konceptu podujatia, začala som sa venovať sociálnym sieťam, marketingu a v podstate čomukoľvek, čo bolo potrebné,“ vraví Katka.

Hovorí, že fungujú skôr pocitovo – kto vie a chce niečo urobiť, tak to spraví. „Počas festivalového víkendu ideme na dvesto percent. Tam je človek zároveň elektrikár, údržbár, šofér, barista a všetko, čo treba.“

Objavte Poloniny
Objavte Poloniny

Podľa Katky je unikátnosť festivalu Objavte Poloniny najmä v tom, že je roztrúsený po niekoľkých obciach. Ponúka autentické zážitky s miestnymi remeselníkmi a šikovnými ľuďmi priamo u nich doma. Návštevník si môže vyskúšať pečenie chleba, točenie keramiky, výrobu pirohov, šperkov alebo tkanie.

Návštevnosť festivalu každý rok stúp a organizátorky tento rok chystajú prekvapenie. „Okej ideme s tým von – tento rok bude aj Objavte Bardejov! Vznik bol vcelku náhodný, no to zaujímavejší,“ opisuje Katka.

Nápad sa zrodil v bardejovskej Bašte, kde sa konalo stretnutie organizované Bystrinami. Zúčastnili sa ho aj Eva s Katkou. „Na stretnutí nás oslovila Katka Kostárova z Bardejova, že sa jej náš festival veľmi páči. Chcela vedieť viac a prišla si Objavte Poloniny aj zažiť. A práve tam sa to začalo celé formovať.“

Momentálne tak tím pracuje na dvoch podujatiach. „Na rozdiel od Polonín ľudia Bardejov poznajú najmä ako kúpeľné mesto. My sme ale stavili na to, že Bardejov má aj mnoho iného, krásneho a zaujímavého. A má najmä extrémne šikovných ľudí. Objavte Bardejov bude teda dýchať chuťou, vôňou a históriou tak, ako sa na historické mesto patrí. A samozrejme, nezabudli sme ani na turistiku a program pre rodiny s deťmi,“ hovorí spoluorganizátorka.

Bardejovský víkend plný objavov sa bude konať od 19. do 21. mája 2023, čoskoro k nemu vznikne web, kde záujemcovia nájdu všetky potrebné informácie.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.