Magazín

Platforma na pomoc Ukrajincom: Toto všetko pre nich môžeme urobiť

K slovenským hraniciam mieria ľudia, ktorí sa tento týždeň zobudili do okupovanej krajiny a boli donútení opustiť svoje domovy. Ponúknime im praktickú pomoc a ľudskosť, za akú by sme na ich mieste boli vďační aj my.

Ukrajinci
Foto: Vladimír Šimíček
Jana Gombošová
Jana Gombošová
26. februára 2022

Toho, čo pre ľudí z Ukrajiny môžeme urobiť, nie je málo. Niekto vie poskytnúť ubytovanie či prevoz, iný psychologickú, sociálnu alebo finančnú podporu. Iniciatíva #KtoPomozeUkrajine priniesla platformu, ktorá uľahčí ponuku aj hľadanie pomoci pre ľudí, ktorí k nám prichádzajú hľadať útočisko.

Na webovej stránke Kto pomôže Ukrajine sú zverejnené formuláre pre ponuku aj žiadosti o pomoc. Ľudia už cez ne ponúkajú pomoc v najrôznejších formách. Doteraz už pomoc ponúklo viac ako 3100 obyvateľov Slovenska, ktorých chce platforma prepojiť aj s organizáciami, ktoré pomáhajú priamo na hraniciach a po príchode na Slovensko.

Dajte vedieť,

  • Ak máte voľné miesto na bývanie, ponúknite ho ľuďom, ktorí museli opustiť svoje domovy a nemajú kam ísť.
  • Ak ste šofér alebo máte auto či mikrobus, môžete pomôcť dopraviť ľudí utekajúcich pred vojnou z hraníc do tepla alebo odviezť humanitárnu pomoc.
  • Ak viete poskytnúť sociálnu alebo psychologickú pomoc, môžete byť utekajúcim dôležitou oporou.
  • Ak ovládate jazyky, môžete pomôcť s prekladaním pri zabezpečovaní služieb, vybavovaním dokumentov alebo pri komunikácii s úradmi.
  • Ak viete poskytnúť zdravotnú starostlivosť pre ľudí bez slovenskej zdravotnej poisťovne, raneným alebo chorým to veľmi pomôže.
  • Ak vám to vaša situácia umožňuje, môžete pomôcť materiálne (zbierky elektroniky, jedla, šatstva, hygienických potrieb, hračiek) alebo finančne (napríklad príspevok na ubytovanie konkrétnej rodine).
  • Ak viete venovať čas, môžete sa stať dobrovoľníkom tam, kde je vás práve potreba.

Trpezlivosť a systém

„Snažíme sa sprocesovať všetky vstupy ako rýchlo vieme, no situácia je veľmi náročná, často neprehľadná a mení sa z hodiny na hodinu. Žiadame preto ľudí o trpezlivosť, budeme ich kontaktovať akonáhle budeme mať pre nich relevantné informácie a budeme vedieť zabezpečiť a adresne ponúknuť všetku pomoc,” žiada Lucia Šicková, spoluzakladateľka platformy Kto pomôže Ukrajine. „Koordinátor, ktorý mapuje situáciu na mieste nás tiež informoval, že v tomto momente neodporúča chodiť na hranice. Ľudia tam v dobrej vôli prichádzajú s ponukou odvozu alebo s balíčkami pomoci, no v tejto chvíli to spôsobuje viac komplikácií a chaosu,“ dodáva Šicková.

Chcete pomôcť? Stačí vyplniť formulár.

Vyplniť formulár

Poznáte niekoho z Ukrajiny, kto potrebuje pomoc? Pošlite mu odkaz, nech sa o ňu prihlási.

Poslať odkaz

 

O iniciatíve Kto pomôže Ukrajine

Kto pomôže Ukrajine, je online platforma, ktorá zastrešuje rôzne formy pomoci občanom Ukrajiny, ktorí sú nútení opustiť svoj domov kvôli ozbrojenému konfliktu a prichádzajú na Slovensko. Táto platforma spája ľudí, ktorí chcú akýmkoľvek spôsobom pomôcť s ľuďmi, ktorí túto pomoc potrebujú. Každý z nás môže prispieť tak ako vie, môže a vládze. Viac informácií na www.KtoPomozeUkrajine.sk.