Magazín

Kamarátky, ktoré pre susedov organizujú kultúrne podujatia

Andrea Kocianová a Laura Kösziklová vytvorili neformálnu iniciatívu, ktorá v okolí Belopotockého parku prepája cez umenie miestnych obyvateľov.

Andrea Kocianová a Laura Kösziklová
Zľava: Laura Kösziklová a Andrea Kocianová. Foto: Jerguš Kováčik
Marianna Potanovičová
Marianna Potanovičová
17. júna 2023

„Už dlhšie mám v sebe potrebu mať s ľuďmi osobnejšie vzťahy. Nežiť iba v anonymite, ale urobiť niečo preto, aby sme sa ako susedia lepšie spoznali. A práve umenie a kultúra mi príde ako dobrý nástroj na to, aby sme sa uvoľnili, stretli a aby sme sa porozprávali.“

Andrea žila dlhé roky v zahraničí, kde pracovala v oblasti kultúry a umenia. Pred troma rokmi sa s manželom vrátili na Slovensko. Presťahovali sa do Bratislavy, do štvrte pri prevrátenej pyramíde Slovenského rozhlasu.

Každý deň zvykla chodiť okolo malého parku na Belopotockého ulici. Fascinoval ju kopec v strede, vravela si, že to je dokonalé prírodné pódium. Keďže Andrea má blízko k hudbe, predstavovala si, ako na kopci stojí čelista či malé klavírne krídlo.

Nápad organizovať koncerty pre susedov spomenula kamarátke Laure, ktorá sa preň okamžite nadchla. Spolu chceli do štvrte, kde bývali, priniesť krásu umenia a príležitosť pre obyvateľov, aby sa porozprávali a možno aj spoznali. Tak vznikla neformálna iniciatíva, ktorú nazvali Kopec susedov.

Už štvrtý rok v nej organizujú malé, komorné koncerty prevažne vážnej hudby. „Je pre nás dôležité, aby sme dokázali osloviť všetky vekové kategórie a vážna hudba má potenciál zapojiť všetky generácie,“ vysvetľuje Andrea. Na podujatia tak chodieva aj sto ľudí, od najmenších po najstarších, často celé rodiny. S prípravou pomáhajú aj ľudia zo štvrte – roznášajú letáky alebo chystajú, čo je potrebné.

Belopotockého park
Foto: Igor Kocian
Belopotockého park
Foto: Igor Kocian
Belopotockého park
Foto: Igor Kocian
Belopotockého park
Foto: Igor Kocian

Od susedov majú pozitívne spätné väzby. Písala im pani, ktorá počas varenia započula klavírnu hudbu. Lákala ju vyjsť von, až nakoniec prišla na koncert. Alebo sa im ozval chalan, ktorého zaujímalo, ako organizujú koncertné podujatia, lebo by podobné rád spravil vo svojej štvrti.

Park na Belopotockého ulici však už vôbec nemusel existovať. Hrozilo, že na jeho mieste postavia polyfunkčný dom. Susedia z okolia bojovali za jeho záchranu osemnásť rokov. „Park prežil, čo je úžasné, lebo dnes by sme sa nemali kde stretávať. Na podujatiach sa preto snažíme poukázať aj na to, že naša zeleň nie je samozrejmosťou. Najmä v zastavanom území Starého mesta.“

Minulý rok koncerty oživili letným kinom pod hviezdami. Pôvodne mali v pláne zorganizovať tzv. silent, teda tiché kino, no technika zlyhala a nakoniec film premietli so zvukom. „Snažíme sa veľmi dbať na to, aby sme nikoho nerušili, i keď v tomto prípade to úplne nevyšlo. Chceme, aby sa ľudia v našej štvrti cítili dobre,“ dodáva Andrea. Tento rok plánujú doplniť koncerty vážnej hudby o komediálne vystúpenie herca v štýle stand-up.

„Každé podujatie je pre mňa malým susedským sviatkom s veľmi silným umeleckým zážitkom. Na hodinu a pol sa zastaví všetok čas a človek si uvedomí, že mu nič extra nechýba. Že nie sú potrebné desaťtisíce eur na revitalizačné projekty parkov. Ľuďom stačí pekne a citlivo udržiavaný priestor, kde sa môžu stretávať. Priestor plný života. To ma napĺňa radosťou.“

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.