Magazín

Tím združenia Živý priestor: Námestovčania chcú prilákať šikovných ľudí späť na Oravu

„Na Orave je kopa dobrých vecí a ešte väčšia kopa jedincov, ktorí za nimi stoja. Problém je, že každý si stavia na vlastnom piesočku. Ak sa má náš región posunúť ku krajšiemu a kultivovanejšiemu, treba týchto ľudí pospájať a docieliť, aby spolupracovali.“

Živý priestor
Lucia Matejová
Lucia Matejová
6. augusta 2023

Michal Kurtulík sa prihlásil na Sokratov inštitút s myšlienkou, že by chcel pracovať na projekte, ktorý by obohatil Oravu. Chcel do regiónu priniesť kultúrne podujatia, environmentálne témy a postrčiť šikovných ľudí, aby viac spolupracovali.

„V partii sme už dlhšie riešili, že by bolo užitočné vytvoriť tu niečo. Orava je nádherný zelený región a aj naše Námestovo má čo ponúknuť. Problém je, že niektorí z domácich to nevidia. Alebo to aj vidia, no nevážia si to, alebo si to aj vážia, no nevedia, ako k tomu pristupovať,“ hovorí o začiatkoch Michal.

A tak štyria kamaráti založili občianske združenie Živý priestor. Neskôr sa k nim pridali ďalší, a tak je ich tím v súčasnosti osemčlenný. Inšpirovali sa projektami, ako je napríklad banskobystrická Záhrada – centrum nezávislej kultúry, akurát ich prispôsobujú oravskej náture.

„Sme takí špecifickí. V zdravej miere sme lokálpatrioti, dávame prednosť veciam z nášho regiónu pred ostatnými. Zároveň sa ponukou programu snažíme zasiahnuť každú vekovú kategóriu. Mladšie generácie sa nájdu skôr v diskusiách a koncertoch, starší zase v prednáškach o histórii a rodiny s deťmi obľubujú najmä v prírode,“ vysvetľuje Marek Hvolka, ďalší člen združenia.

Ich prioritou je prilákať šikovných Oravčanov späť do regiónu a vytvoriť im priestor na realizáciu, aby nemuseli „utekať“ do väčších miest či do sveta. Ľudí, ktorí v regióne zostali, chcú zasa posmeliť, aby možno aj s ich pomocou rozvíjali svoje nápady.

„Štyria z nás sú grafickí dizajnéri, radi teda pomôžeme s vizuálnou stránkou alebo s marketingom komukoľvek, kto nás osloví. Zároveň chceme ľudí medzi sebou poprepájať, pretože jeden vie pomôcť s ekonomickými záležitosťami, iný je manuálne zručný a ďalší má k dispozícii priestory,“ hovorí Michal.

Kvôli takémuto sieťovaniu usporadúvajú na nábreží Oravskej priehrady Živý piknik, kde účastníkov čakajú lokálne produkty, koncert, inšpiratívna diskusia, no najmä podobne zmýšľajúci ľudia, s ktorými si môžu vymeniť nápady a kontakty.

Najviac sa však momentálne snažia o premenu opusteného valu na brehu priehrady, ktorý sa dnes využíva nanajvýš na rybárčenie. Tím Živého priestoru vidí v priestore veľký potenciál.

„Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti centra Námestova. Hneď vedľa je stanica, takže doprava je bezproblémová, vlieva sa tam rieka Orava, všade počuť vtáčiky. Radi by sme tento val premenili na park, ktorý by slúžil všetkým. Tento projekt sme pre seba pomenovali Živý bazén. Máme už aj návrh, ako by mal vyzerať a vieme, čo by bolo potrebné v ktorom časovom úseku urobiť. Musíme ísť na to postupne, no optimisticky veríme, do dvoch-troch rokoch by to malo byť hotové,“ uzatvárajú Námestovčania.

Aktivity združenia nájdete na ich facebooku.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.