Magazín

Viktor Kakaš: Novomešťan, ktorý zo starej sýpky vytvára kultúrno-komunitné centrum

„Podľa mňa má zmysel, aby sa ľudia stretávali, spolu žili, tvorili, zdieľali svoje príbehy a snažili sa nachádzať riešenia nielen pre seba, ale aj pre druhých.”

Viktor Kakaš
Nicol Rácová
Nicol Rácová
2. júla 2023

Pred jedenástimi rokmi sa Viktor spolu s manželkou presťahoval z Bratislavy do Nového Mesta nad Váhom. Lákala ich okolitá príroda a kopce, no po čase zistili, že im v meste na Považí chýba kultúra.

„Prostredie na mňa pôsobilo nekultúrne a skôr priemyselne. Okolo boli nejaké fabriky, ale v podstate nebolo nikde nikoho,“ vraví Viktor. Po uliciach sa pohybuje na invalidnom vozíku a často mal problém nájsť miesto, kde by mohol zájsť napríklad na kávu.

O prebudení spoločenského života v Novom meste nad Váhom snívali aj ďalší ľudia z Viktorovho okolia, a tak začali rozmýšľať, ako by túto predstavu zrealizovali.

V Moravskom Lieskovom našli nevyužitú sýpku, ktorú im majitelia ponúkli na vzdelávacie a komunitné podujatia. Pre Viktora to bolo malým víťazstvom a veľkou motiváciou. V roku 2018 s priateľmi založili občianske združenie ŽiTo v Sýpke a v spolupráci s majiteľmi sýpky začali objekt rekonštruovať. Práce by mali byť hotové na jeseň.

Pre Viktora je veľmi dôležitá komunita. „Vidím na ľuďoch, ktorí sa stretávajú v rôznych skupinách, že každý z nich má potrebu zdieľať, čím žije – nech už je to čosi pozitívne alebo negatívne. Počas zdieľania zážitkov s druhými sa človeku otvárajú otázky a nachádza odpovede, ktoré si sám doma nedá,“ vysvetľuje. Praje si, aby sýpka poskytla zázemie rôznym aktívnym skupinám, ktoré by sa vďaka spoločným stretnutiam navzájom obohacovali.

Sýpka
Sýpka
Sýpka

Sýpka bude po otvorení slúžiť ako kultúrno-komunitné centrum. Stane sa miestom pre koncerty, výstavy, diskusie ale aj pre vzdelávacie podujatia. Viktor s priateľmi sa snažia urobiť priestory „ich” sýpky zaujímavé aj pre školy a žiakov, ktorí by sa v nich mohli učiť zážitkovou formou. Témy a aktivity plánujú ponúkať podľa aktuálneho vzdelávacieho programu ministerstva školstva.

Zveľadili aj exteriér budovy. Na rozlohe dvoch hektárov je okrem iného jazierko z dažďovej vody, jedlý les či ukážkové kompostovisko. Do okolia umiestnili informačné tabule, ktoré vysvetľujú, ako fungujú rôzne biotopy a čo je to biodiverzita.

Zámerom tímu sýpky je ukázať deťom a mládeži, ako sa dajú zmierňovať následky klimatickej krízy a ako žiť v súlade s prírodou. „Chceme im z iného uhla pohľadu ponúknuť témy, o ktorých sa učia. Je dôležité priblížiť im to, čomu sa v učebniciach nevenuje dostatočná pozornosť.“

Víziou organizácie je rozvíjanie kritického myslenia u mladých. „Chceli by sme, aby si kládli otázky typu: Prečo je to tak? Prečo je to dôležité? A tiež otázku, čo s tým môžu urobiť oni ako jednotlivci alebo my ako spoločnosť.“

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.