Magazín

Jaskyniar sa snaží zachovať krásy Demänovskej doliny

„Keď sa vám pred očami mení krajina, v ktorej vyrastáte a s ktorou žijete, tak s každou ďalšou nezmyselnou stavbou človek zároveň trpí. Moja aktivita je preto niečo ako sebaobrana.“

Pavel Herich
Nicol Rácová
Nicol Rácová
28. mája 2023

Cez týždeň pracuje na Správe slovenských jaskýň, po víkendoch zasa objavuje podzemie ako dobrovoľný jaskyniar. Pavel Herich bol pri odkrytí mnohých jaskýň a ich zákutí – napríklad jaskyne Štefanová, jednej z najväčších na Slovensku. A popri tom stíha byť ekoaktivistom.

Rodák z Liptova roky pozoroval zmeny, ktoré zasahujú do prírody v Demänovskej doline – doprava, chatové strediská či novovznikajúce hotely. Lokalita je pritom vyhlásená za prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany. „Keď človek v jaskyni cíti kanalizačný zápach, o niečom to hovorí. Viem, že to je z hotelov hore v Jasnej,“ vraví Pavel.

V roku 2020 založil občianske združenie Pre Dolinu, cez ktoré sa snaží o zachovanie prírodného bohatstva tejto najznámejšej doliny Nízkych Tatier. S priateľmi zorganizovali petíciu, v ktorej navrhovali ukončiť výstavbu v obci. Zo stavebných zón chceli vyčleniť doposiaľ nedotknuté plochy, aby na nich nevyrástla ďalšia zástavba.

Radi by v prírodnej rezervácii obmedzili aj intenzitu dopravy, keďže denne ňou prechádzajú tisíce áut. Namiesto nich by si priali modernú a environmentálne priateľskú verejnú dopravu, ktorá by turistov dostala na žiadané miesto, no menej by znečisťovala okolie.

Pavel vraví, že ochrana prírody ich veľa naučila. „Vhupli sme do toho po hlave a bez skúseností, čo sme si, samozrejme, rýchlo uvedomili. Bolo treba zamakať a vytrvať,“ opisuje začiatky združenia. Spomína si, ako mesiace študovali zákony, skúmali úradné listiny a do toho sa niekoľkokrát týždenne v doline stretávali s novinármi.

Petíciu za zákaz výstavby a regulovanie dopravy spustili v novembri 2020. Získali pre ňu vyše 113-tisíc podpisov a o osude Demänovskej doliny vyvolali celospoločenskú diskusiu. Na ministerstvách životného prostredia a dopravy vznikla k téme expertná skupina. Parlament však požiadavky aktivistov napokon neprerokoval.

„Dalo sa na nich tlačiť ešte viac. Keď ich s tým človek dookola otravuje týždeň čo týždeň, mesiac čo mesiac, aspoň trochu to prináša výsledky. Občas niekto podľahne,“ smeje sa Pavel.

Hoci petícia združenia Pre Dolinu nemala ideálny koniec, v aký Pavel s priateľmi dúfali, v snahe o ochranu Demänovskej doliny pokračujú. Zapájajú sa do stavebných konaní, oponujú developerom a komunikujú s úradmi. Riešeniam aktuálnej situácie sa Pavel venoval aj vo svojej diplomovej práci.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.