Magazín

Diana Jandorfová: Dubovčanka, ktorá nechala gastro a začala v Modre rozvíjať nezávislú kultúru

„Už viem, že je veľmi jednoduché byť nespokojný a tak po našom na všetko frflať. Vďaka Presahom som konečne pochopila, že je dôležité niečo urobiť – hoci aj v malom,“ hovorí koordinátorka o.z. Presahy, ktoré sa stali uzlom nezávislej kultúry v Modre a okolí.

Diana Jandorfová
Jana Gombošová
Jana Gombošová
23. apríla 2023

Diana takmer celý život pracovala v gastronómii, z toho desať rokov v zahraničí. Tieto svoje skúsenosti neskôr využila v reštauračnom manažmente. „Gastro som milovala a keď som o sebe zistila, že mám organizačné schopnosti, prácu som si veľmi užívala. No v päťdesiatke som začala cítiť únavu, a to nielen fyzickú,“ spomína si.

V tom čase sa s rodinou presťahovali z Bratislavy do Dubovej a Diana vraví, že sa cítila vykorenená ako presadený strom. Keď do toho prišla ešte pandémia, ocitla sa v existenčnej aj osobnostnej kríze. „S mužom sme chodievali do modranského Lýcea, kde som sa skamarátila s jeho spoluzakladateľkou Dankou Frey. Veľmi sa mi tam páčilo, občas sme s niečím pomohli a zblížili sme sa,“ opisuje.

Dvestoročnú budovu niekdajšieho gymnázia rekonštruuje občianske združenie Presahy. Menia ju na nezávislé kultúrne centrum, v ktorom ľudia nájdu vzdelávacie kurzy, prednášky, workshopy či diskusie. Práve kamarátke Dane sa Diana ozvala, keď dostala po druhej vlne pandémie ďalšiu výpoveď. Presahy hľadali stabilného človeka do produkcie, Diana zasa prácu a životnú náplň.

„Už dlhšie som vedela, že musím opustiť svoje pôvodné povolanie. Dlho som prešľapovala na mieste a pochybovala, či som ešte na niečo dobrá. Príchodom do Presahov mi to celé začalo dávať zmysel. Zrazu som mohla využiť celú škálu svojich schopností,“ vysvetľuje Diana.

Stabilita pre ňu neznamená trvalý pracovný pomer, ale ľudí a pevné vzťahy. „Vďaka Presahom a ľuďom okolo nich sa konečne cítim v Modre ako doma. Od začiatku cítim prijatie, som nadšená z toho čo robíme, veľmi sa mi páči široký záber aj to, že práca je rôznorodá.“

Jej srdcovkou v programe Lýcea sú Piplačky, teda kreatívne ručné práce, ktoré rozbiehala a fungujú už rok. Diana vraví, že s nimi začali, lebo medzi Modranmi zachytili takúto potrebu a snažili sa jej vyhovieť. S kolegami a kolegyňami sú radi, keď sa do vytvárania aktivít zapájajú aj ľudia „zvonku“, ktorí prinesú kreatívne nápady. Najnovšie takto do ich programu pribudol divadelný klub pre mládež Kreateen.

„Chceme tvoriť a udržiavať neformálny priestor pre dospelého človeka, kde sa bude môcť hrať, stretávať a aktívne oddychovať,“ hovorí Diana. Ich ambíciou je vytvárať zázemie pre občiansky aktivizmus, zmysluplné spolupráce a malé lokálne organizácie. „Hlavným cieľom je však podpora kultúry, tvorivosti, umenia a zdôrazňovanie ich miesta v našich životoch.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.