Magazín

Príbeh o záchrane Slatinky, ktorý inšpiroval tvorcov divadelnej hry

Martina Paulíková spolu s ďalšími aktivistami roky bojovala za záchranu dediny Slatinka. Takmer po tridsiatich rokoch vybojovali víťazstvo, ktoré sa stalo inšpiráciou pre novú hru v Divadle Jozefa Gregora Tajovského.

Martina Paulíková
Foto: archív Martiny Paulíkovej
Jana Gombošová
Jana Gombošová
5. marca 2023

„Sme nadšení, že snaženie o záchranu dediny Slatinka a príbehy jej statočných obyvateľov sa dočkali divadelného spracovania,“ hovorí Martina, ktorú jej záujem o ochranu prírody priviedol k štúdiu ekológie vo Zvolene. Na škole sa jej doniesla správa, že štát plánuje postaviť vodnú nádrž a zaplaviť tým dedinu Slatinka. A tak sa so spolužiakmi a miestnymi aktivistami pustili do boja.

V roku 1993 vzniklo občianske združenie Slatinka, ktoré sa odvtedy snažilo zabrániť výstavbe vodnej nádrže. Keby ju štát vybudoval, z územia by nadobro zmizli vzácne prírodné biotopy a trvalo by 400 rokov, kým by sa občanom vrátili vstupné náklady.

Trvalo to takmer tri dekády, no Martine s kolegami sa podarilo obec aj nenahraditeľný kus prírody zachrániť. Ich združenie napísalo za ten čas úradom stovky námietok a absolvovalo mnoho rozporových aj súdnych konaní.

Vláda napokon vlani schválila dokumenty, ktoré oblasť označili za chránené územie európskeho významu a zaväzujú štát, aby v nej viac nestaval. Na ich príprave sa podieľala aj Martina, ktorá za svoje dlhoročné úsilie získala ocenenie Biela vrana.

Príbeh záchrany Slatinky a krajiny okolo nej sa stal motívom pripravovanej hry zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Tvorcovia chceli divákom priniesť inscenáciu o premene krajiny v časoch silného individualizmu a klimatickej krízy. Režisérka Petra Tejnorová a dramaturgička Marta Ljubková oslovili miestne expertky a expertov, aby sa od nich dozvedeli viac – medzi nimi aj Martinu.

Slatinka
Foto: archív Martiny Paulíkovej
Slatinka
Foto: archív Martiny Paulíkovej
Slatinka
Foto: archív Martiny Paulíkovej
Slatinka
Foto: archív Martiny Paulíkovej
Slatinka
Foto: archív Martiny Paulíkovej
Slatinka
Foto: archív Martiny Paulíkovej

Prvýkrát sa herci a ekologická komunita stretli v decembri 2022. Netrvalo dlho a autorský tím mal jasno – predstavenie musí byť o príbehu dediny a združenia Slatinka.

„Keď sme poslali staršie filmové zábery z dediny a údolia, videá z prerokovania zámeru stavať priehradu Slatinka, fotografie a záznamy, tak ich táto téma fascinovala čoraz viac a viac,“ spomína si Martina.

Hra bola vytvorená metódou autorského divadla, prispeli do nej teda všetci zúčastnení. Premiéru bude mať v piatok 17. marca v zvolenskom divadle, prvú reprízu si diváci budú pozrieť hneď o deň na to a druhú 31. marca.

Martina hovorí, že sú v Slatinke z nápadu nadšení, hoci zatiaľ nevedia, ako presne bude hra na javisku vyzerať. „Na premiéru príde viac ako 30 pôvodných obyvateľov a obyvateliek Slatinky, vrátane vdovy po spisovateľovi Jánovi Beňovi, ktorý sa v Slatinke narodil a napísal o dedine viaceré knihy,“ vymenúva.

„V roku 1999 mu dal štát za jeho otvorený protest proti obmedzovaniu života v dedine zbúrať rodný dom. Hoci sa pán spisovateľ úplného zastavenia projektu nedožil, jeho spomienky na dedinu a jej obyvateľov sú prenesené aj v divadelnej inscenácii, na ktorú vás pozývame.“

Lístky na predstavenia si môžete kúpiť tu.

Páči sa vám, čo robíme? Podporte nás sumou jednej kávy či obeda, pomôžete nám tým pokračovať v aktivitách.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.