Magazín

Znepokojené matky: Aktivistky, ktoré bojujú za zelenšiu budúcnosť pre nás a naše deti

„Necítime demotiváciu, lebo motiváciou sú naše deti. Ale bývame frustrované aj unavené, a to najmä vtedy, keď vidíme, že zmeny sa dejú tak pomaly. Pomáha nám naša komunita – je to taká aktívna nádej. Keby sme nerobili nič, asi by sme sa z tých všetkých možných scenárov zbláznili.“

Znepokojené matky
Lucia Majetová
Lucia Majetová
9. októbra 2022

Myšlienka založiť iniciatívu Znepokojené matky vznikla na deň matiek v roku 2019 ako reakcia na študentské klimatické štrajky Fridays for Future.

„Vtedy skupina kamarátok z Bratislavy prišla s nápadom zorganizovať aj rodičovský pochod, aby nenechali tieto štrajky len na deti. Veď aj rodičom ide o ich budúcnosť. Mamičky rozhodili siete a za krátky čas dosiahli, že na pochod prišlo okolo 500 ľudí. Ja som tam bola ako účastníčka, k iniciatíve som sa pridala až neskôr,“ rozpráva jedna zo znepokojených matiek Ivana Némethová.

S kamarátkami reagujú vždy na to, čo je práve aktuálne a čo majú politici v daný čas schvaľovať. Napríklad mesiac po prvom pochode zorganizovali klimatický piknik, kam pozvali aj vtedajšieho premiéra Petra Pellegriniho. Do pozvánky pridali aj zoznam otázok o tom, čo hodlá robiť s klímou na Slovensku. Síce neprišiel, no poslal video, kde na niektoré otázok odpovedal.

„O rok neskôr sme urobili ďalší piknik, tentokrát pre Igora Matoviča. Na Úrad vlády sme mu v kočíkoch doniesli osem veľkých melónov a k tomu pozvánku na piknik. Melóny mali symbolizovať miliardy z plánu obnovy, ktoré môžu byť využité na zelenú obnovu slovenskej ekonomiky. Matovič sa však nezúčastnil, lebo musel vysvetľovať svoju diplomovú prácu. Nevyjadril sa ani k našim odkazom,“ spomína si Ivana.

Ešte predtým stihli počas Vianoc zaniesť pripečené medovníky stranám, ktoré v roku 2020 kandidovali do parlamentu. Zabalili ich do balíčka spolu s odkazom, že politici svojou nečinnosťou spaľujú našu budúcnosť. K tomu pripísali dvanásť požiadaviek, ktoré chceli dostať do ich volebných programov.

„S niektorými lídrami strán sme sa stretli a diskutovali aj naživo. Pár požiadaviek do programov naozaj doplnili, no boli aj takí, čo náš úmysel nepochopili a medovníčky chceli zjesť.“

Väčšina znepokojených mám je z Bratislavy, no chceli by sa dostať do povedomia aj inde. Toto leto preto absolvovali turné, počas ktorého zavítali do rôznych kútov Slovenska, aby sa s rozprávali s miestnymi. Ak mal niekto záujem, mohol sa pridať do združenia.

„Náš názov asi pôsobí dosť neinkluzívne, ale sme otvorené všetkým – aj otcom, starým rodičom či bezdetným. Byť matkou nie je podmienkou, záujem o životné prostredie však áno,“ vysvetľuje Nora Krajniaková, ďalšia členka iniciatívy.

Hoci sú zo súčasnej situácie často frustrované, snažia sa nedeprimovať ľudí okolo seba, ale naopak hovoriť o pozitívach a o tom, čo sa podarilo. Vo svojich radoch majú aj psychologičku Miroslavu Žilinskú, s ktorou konzultujú, ako sa cítia a či na nich nedolieha klimatická úzkosť.

„S klimaskeptikmi komunikujem tak, že sa ich snažím pýtať na to, čo je pre nich dôležité a to potom prepájam s klimatickou krízou. Bohužiaľ, v tejto dobe, sa nájde súvislosť s čímkoľvek. Všimla som si, že je to s nimi ľahšie, keď sa rozprávame o konkrétnych veciach – o doprave, zdraví či o úrode. No tých, ktorí sú zaryte presvedčení, že klimatická kríza neexistuje, sa prehovárať neoplatí,“ vysvetľuje Ivana.

Ich poslednou aktivitou je petícia za kvalitné vlaky, ktorú spustili ju pri príležitosti medzinárodného dňa bez áut. Pred ministerstvom dopravy vyskladali z hračkárskych vláčikov výkričník a pod oknami úradníkov spievali upravené verzie detských pesničiek. Napríklad o tom, ako vlaky na Slovensku meškajú, sem-tam horia a neberú ohľad na imobilných ľudí. Okrem zlepšenia železničnej dopravy chcú petíciou dosiahnuť aj menej skleníkových plynov z áut v ovzduší.

Petíciu môžete podporiť tu: Podpíšte petíciu za vlaky na jednotku.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.