-->

Magazín

Nina A. Šošková: výtvarníčka, ktorá mení pohľad na slovenské suveníry

„Aj ľudová tvorba môže mať modernú podobu. Preto prepájame naše kultúrne bohatstvo s so súčasnými dizajnérmi a šíriť umenie a odkaz regiónov,“ hovorí Nina A. Šošková – autorka projektu suvenir contemporary art & craft.

Nina A. Šošková
Foto: suvenir contemporary art & craft
Jana Gombošová
Jana Gombošová
2. októbra 2022

„Aj ľudová tvorba môže mať modernú podobu. Preto sa snažím prepájať naše kultúrne bohatstvo s talentovanými dizajnérmi a šíriť umenie a odkaz regiónov do bežných domácností.“

Slovensko reprezentujú aj suveníry, ktoré si od nás odnášajú turisti a známi z iných krajín. Klasická ponuka magnetiek a prezentov z turistických obchodíkov však nie vždy lichotí rázu našej krajiny. Nina sa preto rozhodla, že to zmení. Ponúka suveníry s umeleckou hodnotu a podporuje tak tvorcov a ich regióny.

Všetko sa to začalo, keď si jej rodičia kúpili chalupu v Čičmanoch. Nina mala vtedy tri roky, no časom si všimla, že jej obľúbené miesto reprezentujú často suveníry, ktorým chýba estetika.

Ako vyštudovaná výtvarníčka-sochárka a absolventka stáže v pražskom konceptuálnom ateliéri má na to vycibrené oko. Spolu s ďalšími dizajnérmi preto navrhujú artefakty, ktorými chcú priniesť moderný pohľad na spomienkové predmety zo Slovenska.

suvenir contemporary art & craft
Foto: suvenir contemporary art & craft
suvenir contemporary art & craft
Foto: suvenir contemporary art & craft

„Inklinovala som k tomu, aby moje obľúbené Čičmany prezentovalo niečo vkusné. V roku 2015 som preto v spolupráci s Lenkou Sršňovou založila projekt Vytvorené na Slovensku. Ten sa neskôr zmenil na dnešný suvenir contemporary art & craft ,“ spomína si na začiatky Nina.

Pre jednotlivé kolekcie vždy osloví 5-6 slovenských umelcov rôznych žánrov – od dizajnu cez architektov, výtvarníkov až po sochárov a fotografov. Tí sa potom vydajú do vybranej časti Slovenska, kde skúmajú miestnu kultúru, prostredie a ponoria sa tak do témy daného regiónu.

„Dostávame sa do rôznych zákutí a depozitárov, kam sa bežný človek nedostane. Proces tvorby je teda edukatívny aj pre samotného autora,“ opisuje Nina. Počas tvorenia organizujú v regióne odborné prednášky, diskusie a tematické workshopy, na ktoré prizývajú aj miestnych, ktorí si môžu vytvoriť vlastný suvenír.

„Takto vznikne dielňa, ktorá sa po skončení pôsobenia v danej lokalite presunie k nám do priestoru v Bratislave, kde žije ďalej. Alebo s ňou hosťujeme všade, kam nás pozvú. Nedávno sme napríklad boli na Trnavských dňoch dizajnu alebo na festivale Kid.“

suvenir contemporary art & craft
Foto: suvenir contemporary art & craft
suvenir contemporary art & craft
Foto: suvenir contemporary art & craft

Kedysi si združenie lokality vyberalo, dnes je to naopak a lokality si vyberajú ich. „Začali sme v Čičmanoch, potom sme išli do ružomberskej Galérie Ľudovíta Fullu, neskôr sme tvorili pre Spiš a Turiec. Vždy spolupracujeme s kultúrnou inštitúciou v danom mieste regiónu, kde potom vybraná skupina umelcov nejaký čas tvorí,“ vysvetľuje Nina, ako vznikajú prototypy ich suvenírov.

Okrem vytvárania limitovaných sérií umeleckých spomienkových predmetov sa venuje aj vzdelávaniu a spolupráci so slovenskými galériami. A aké kolekcie plánuje najbližšie? „Ak Boh dá a podarí sa mi získať grant, tak by som chcela zamieriť do mojej rodnej Žiliny a spolupracovať s Považskou galériou umenia. Ako inak, na tému Žilina,“ uzatvára autorka projektu.

Séria malých-veľkých príbehov pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu.