Magazín

Dobrovoľníci z UMEANO získali ocenenie za pomoc začínajúcim umelcom

Paulína Tomková vie, že mladí kreatívci to nemajú ľahké.

UMEANO
Foto: Hory Doly o.z.
Palo Lacko
Palo Lacko
6. januára 2023

„Prišla ku nám vystavovať aj skupina zo zariadenia pre ľudí so zdravotným znevýhodnením v Batizovciach. S pomocou inštruktorky kreslili obrazy, fotili alebo tvarovali keramiku – bolo to silné.“

Keď sa Bystriny rozprávali s Paulínou naposledy, bol január 2022. S priateľmi v iniciatíve UMEANO práve zverejnili výzvu, v ktorej ponúkali podporu začínajúcim umelcom. Paulína, študentka strednej školy a hobby fotografka, totiž sama zažila, aké to majú ťažké.

„Bohužiaľ, keďže nie ste profesionálny umelec, nemôžme vám pomôcť,“ počúvala dookola. A to sa len snažila nájsť priestor, kde by mohla vystaviť svoje fotografie.

Preto keď neskôr ako dobrovoľníčka stretla Alexandru Matiszovú z kultúrno-komunitného priestora Hory Doly v Liptovskom Mikuláši, rýchlo sa zhodli, že mladým umelcom podajú pomocnú ruku samy.

Odvtedy prešiel rok, počas ktorého sa o ich podporu uchádzalo 26 autorov či umeleckých skupín. „Doteraz sme pomohli dvanástim skupinám autorov. Poskytli sme im priestory, kde vystavili svoje diela, asistovali pri tlači fotografií alebo zorganizovali vernisáž, kde sme ich predstavili verejnosti,“ vravia Paulína a Marek Baláž, jeden z dobrovoľníkov iniciatívy.

Vďaka tomu u nich návštevníci našli umelecké inštalácie z rifľoviny či starých posteľných plachiet, maľby, závesné obrazy, autorské čítania aj koncerty.

„Obohatilo to priestor,“ vraví Paulína o niekdajšej racionalizačnej dielni, ktorú sa partia snaží premeniť na miesto pre kultúru a spojenia. „Ľudia prišli na inú akciu, no pristavovali sa aj pri umení.“ Saša dopĺňa, že miestnosť vyzerala s dielami útulnejšie: „Bola to taká minigaléria.“

„Už to nie je len opustená hala,“ zapája sa Marek. „Aj pre vystavujúcich je to určite krajší a príjemnejší priestor. A s grantmi, ktoré sme získali, ho môžeme posunúť ešte ďalej.“

V novembri 2022 tím získal ocenenie Žilinského kraja za najlepší dobrovoľnícky projekt roka. Najbližšie plánujú v poradí siedmu výstavu začínajúceho umenia. Predstavia na nej expresívne obrazy autorky, ktorá rada maľuje živými farbami a všíma si maličkosti.